Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu
İzmir İçin Elele
Masada "İzmir" vardı
23.02.2018
 İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nun gündeminde, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan "İzmir ekonomisi ve istihdamı" raporu vardı. Toplantıda, 6 Mayıs'taki "Koşamayanlar İçin Koşuyoruz" etkinliğine katılım çağrısı da yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, kentin ekonomik gelişmesinde belirleyici rol oynayan kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu 77. kez toplandı. 2018 dönemi Toplantı Başkanı Selami Özpoyraz’ın yönetimindeki ilk bölümde, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ile Doç. Dr. Ozan Bakış'ın hazırladığı ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Ekonomisine ve İstihdamına Etkisinin Araştırılması' başlıklı rapor, ayrıntılı bir şekilde kurul üyeleriyle paylaştı.

Raporda, Türkiye'de 2016 yılında yapılan reel yatırımların 2004 yılına kıyaslandığında 2,3 katına çıkarken, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı kuruluş ve şirketlerinin yaptığı reel yatırımların 3 katına çıktığı bilgisi de yer aldı.

Raporu değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nde toplanan verginin yüzde 10.5’inin İzmir’de verildiğini, İzmir’in ülke hasılasına katkısının da yüzde 6.5 olduğunu hatırlatarak, "Esas problem, bütün bunlara rağmen İzmir'in merkezi hükümetten gerekli payı alamamasıdır’ şeklinde konuştu.

Kurul üyeleri, rapor sonuçlarının daha etkin bir şekilde tartışılabilmesi için "özel gündemli" ayrı bir oturum yapılmasını istedi.

6 Mayıs'ta "koşamayanlar için" koşuyoruz

Toplantının ikinci bölümünde ise 6 Mayıs Pazar günü İzmir'de gerçekleştirilecek Wings for Life koşusu ile ilgili bir sunum vardı. Tüm geliri omurilik felcine karşı bilimsel araştırmalarda kullanılan koşu için İzmir iş dünyasına çağrıda bulunan Fatih Gönç, 12 ülke ile eş zamanlı gerçekleşecek koşunun Türkiye ayağında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önemli katkı sağladığını söyledi.

Başkan Aziz Kocaoğlu ise hem dayanışma, hem spor hem de tanıtım etkinliği olarak gördükleri Wings for Life koşusuna İzmirlilerin büyük destek vereceğine inandığını ifade etti.

Kurulda ayrıca Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Fatih Mehmet Diniz ve İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Levent Ulukut’un üyelikleri de kabul edildi
       414 kez okundu
   Son eklenenler
İEKKK`da ``duygusal`` buluşma3 Ocak
İzmir Hedef Büyüttü30 Kasım
Tramvayla geldiler30 Mart
Masada "İzmir" vardı23 Şubat
Türkiye'nin Güvenliği İçin26 Ocak
Ekonomik Kurul'da görev değişimi30 Aralık
İlle de raylı sistem27 Ekim
İZMİR’DE FUARCILIK İŞTE BÖYLE BÜYÜDÜ6 Ekim
İş dünyasından Kuş Cenneti tepkisi26 Mayıs
“Yüzde 3 yetmez, daha çok üretim lazım” 28 Nisan
   En çok okunanlar
İzmir Büyükşehir Belediyesi5 Kasım
İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu Sonuç Bildirgesi6 Temmuz
Çok Beğendiler11 Haziran
İzmir'in Fitilini “Liman Arkası” Ateşleyecek10 Nisan
İzmir’de yaz rehaveti yok!7 Ağustos
“Ankara Timleri” Hazır15 Ocak
İzmir’in yeni stadı çok beğenildi13 Kasım
Yönetim anlayışında “İzmir modeli”7 Ekim
“Dört dörtlük” toplantı1 Ekim
Müze Seferberliği24 Aralık
Her hakkı İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne aittir.iletişim site haritası Gizlilik Politikası