İzmir Kültür Çalıştayı
24 Ekim 2009
Hedef, Avrupa’nın kültür kenti olmak
İzmir Kültür Çalıştayı, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapıldı. Başkan Kocaoğlu, “İzmir’i kültür-sanatta önce Akdeniz’de, sonra da Akdeniz’in gücüyle Avrupa’da dünya kenti haline getirmeyi istiyoruz” dedi.
İzmir’i “kültür, sanat ve tasarım metropolü” haline getirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kültür Çalıştayı, Alsancak’taki Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapıldı. Alanlarında uzman 106 kültür-sanat ve tasarım aktörleriyle kanaat önderleri katıldı.

Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir’in 1980’li yıllardan sonra hem ekonomik hem de kültür-sanat alanında potansiyelinin altında geliştiğini, bunun tüm Türkiye’de konuşulur hale geldiğini söyledi.
İzmir’i kültür-sanatta hak ettiği noktaya getirmek için bu çalıştayı düzenlediklerini belirten Kocaoğlu, 2004’ten bu yana yerelde kalkınmayı hedef aldıklarını ve bu vizyon doğrultusunda projelerini belirleyerek kenti yönettiklerini kaydetti. Başkan Kocaoğlu, ekonomik gelişmenin sağlanmasında kentlilik bilincinin de çok önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

Basamak basamak çıkacağız
“İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, beş yıldır uyguladığımız politikalarla kentlilik bilincini geliştirmeye ve kentte yaşayan tüm bireylerin birbirine dokunmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bunun semeresini de gördük. Ama bu yeterli değil. Bu çalıştayda hazırlayacağımız yol haritasıyla İzmir’in kültür-sanat-tasarım kenti olması için fotoğrafın tamamını tespit ederek öncelik sıralaması yapacağız.”

Batının en doğusundaki, doğunun en batısındaki İzmir’i güleryüzlü, hoşgörülü, yaşamı coşkuyla paylaşan bir kent olarak tanımlayan Kocaoğlu, İzmir’in gelişim ve kalkınma sürecinde kültür-sanat çalışmalarını “olmazsa olmaz” olarak gördüklerini de ifade etti. Merdivenleri basamak basamak çıkarak hedefe daha erken yürüyeceklerini dile getiren Başkan Kocaoğlu, şöyle konuştu:

İzmir’den örnek olacağız
“Dünya kenti, marka kent olmak güzel sözler. Ama ayaklarımızı yere sağlam basmamız gerekiyor. Önce Akdeniz’de belli bir noktaya gelip Akdeniz’in gücüyle Avrupa’da sayılı kent olmak, daha sonra da dünya kenti haline gelebilmek  arzusundayız. Hep birlikte İzmir’de güzel, doğru işler yapacağımıza inanıyorum. Ülkemizdeki kültür-sanat çalışmalarına İzmir’den örnek olmak istiyoruz.”

BU KONULAR ELE ALINDI
- İzmir’in kültür-sanat alanındaki mevcut durum ve konumunun tespit edilmesi.
- İzmirlilerin kültür-sanat alanındaki ihtiyaç ve önceliklerinin belirlenmesi.
- İzmir’in Akdeniz’in diğer kültür merkezleriyle işbirliği kurması ve ortak kültür-sanat projeleri oluşturulması yolunda uluslararası adımların atılması.
- İzmir’in kültür-sanat altyapısı ve etkinlikleri bakımından zenginleştirilmesi.
- İzmir’in tarihi-kültürel mirasına sahip çıkılması. Kent merkezinin kültür turizmine uygun olarak yeniden işlev kazandırılarak, Akdeniz’de yeni bir kültür-  sanat destinasyonu olarak konumunun güçlendirilmesi.
- Kentlileri de tüm bu süreçlere dahil edecek katılımcı bir yaklaşımla, yerel kültür politikaları alanında yapılacak çalışmalara zemin oluşturulması.

Milliyet Ege
       1872 kez okundu
   Son eklenenler
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
   En çok okunanlar
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
Her hakkı İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne aittir.iletişim site haritası Gizlilik Politikası