İzmir Kültür Çalıştayı
24 Ekim 2009
İzmir Kültür Çalıştayı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, marka kent olma hedefine ilişkin, ''İzmir'i önce Akdeniz'de belli bir noktaya getirip, Akdeniz'in gücüyle Avrupa'da sayılı kent yapmak ve dünya kenti haline gelebilmek arzusundayız'' dedi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen İzmir Kültür Çalıştayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, İzmir'in 1980'li yıllardan sonra ekonomik, kültürel ve sanatsal alanda potansiyelinin altında geliştiğini belirtti.

Kenti, kültür ve sanatta hak ettiği noktaya getirmek amacıyla çalıştayı hayata geçirdiklerini vurgulayan Kocaoğlu, ''Kültürel politikalarla kentlilik bilincini geliştirmeye çalışıyoruz. Kültür Çalıştayı'nda değerli bilim, kültür ve sanat insanlarıyla bir araya gelerek, hazırlayacağımız yol haritasıyla, İzmir'in kültür, sanat ve tasarım kenti olması için öncelik sıralaması yapacağız'' diye konuştu.

Dünya ve marka kent olmanın büyük önem taşıdığına dikkati çeken Kocaoğlu, şunları kaydetti:
''İzmir'in kültür ve sanat alanında hak ettiği yerde olması için çalışıyoruz. Dünya kenti, marka kent olmak güzel. Ama ayaklarımızı yere sağlam basmamız gerekiyor. İzmir'i önce Akdeniz'de belli bir noktaya getirip, Akdeniz'in gücüyle Avrupa'da sayılı kent yapmak ve dünya kenti haline gelebilmek arzusundayız. Hep birlikte İzmir'de güzel, doğru işler yapacağımıza inanıyorum. Ülkemizdeki kültür sanat çalışmalarına İzmir'den örnek olmak istiyoruz. Merdivenleri basamak basamak çıkarak bu hedefe emin adımlarla ulaşmak istiyoruz.''

İzmir Kültür Çalıştayı Moderatörü, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Program Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Serhan Ada ise İzmir Kültür Çalıştayı'nın, Türkiye'de illerin yerel kültür politikalarını oluşturmasında büyük önem taşıdığını belirtti. Ada,''Bugünden çok 2019 bizim için belirleyici olmalıdır. Sivil ve gençlerin dümene talip olacak kadar aktif katılımını sağlamak önemli'' dedi.

İzmir Kültür Çalıştayı Moderatörü, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Tekeli ise bu çalışmanın bir atımlık barut değil, sürecin bir parçası olduğunu bildirdi.

Konuşmaların ardından, alanlarında uzman 106 bilim, sanat ve kültür insanının bir araya geldiği çalıştay, basına kapalı olarak devam etti.
Atölye çalışmalarının düzenlendiği çalıştayda, Kültür Endüstrileri, Kentsel Tasarım, Güzel Sanatlar, Kültürel Miras ve Kültür Politikaları ana başlıklarında İzmir'in kültürel altyapısı, aktörler ve kültürel etkinliklere katılım durumu, kentin bulunduğu coğrafi konum ve fırsatların işleneceği bildirildi.

Cumhuriyet Gazetesi
       1830 kez okundu
   Son eklenenler
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
   En çok okunanlar
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
Her hakkı İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne aittir.iletişim site haritası Gizlilik Politikası