İzmir Kültür Çalıştayı
24 Ekim 2009
Louvre heykelleri vermiyor

Louvre Müzesi’ne bir mektup yazarak Smyrna Apollon’u ve Smyrna Jüpiter’i heykellerinin İzmir’e iadesini isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na olumsuz cevap geldi. Müze eserlerin yasal yollardan edinildiğini söyledi.

PARİS’teki ünlü Louvre Müzesi’nden ‘Smyrna Apollon’u’ ve ‘Smyrna Jüpiter’i’ heykellerinin İzmir’e iadesini isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na, “Bu eserler, 1680’de, o vakitler ülkenizle ayrıcalıklı ilişkileri bulunan Kral XIV. Louis adına Türk piyasasından tamamen yasal yollardan edinilmiş bulunmaktadır. İade edemeyiz” yanıtı geldi. Başkan Kacaoğlu, Louvre Müzesi CEO’su Henri Loyrette’den gelen yanıtın sürpriz olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Öncelikle Louvre’a yazdığımız mektubun hedefine ulaştığına inanıyorum. Kamuoyunda müthiş bir sahiplenme oluştu. İzmir’in kültür mirasına sahip çıkışı, dünyada çok olumlu yankı buldu. Louvre’dan gelen yanıtta ‘Heykelleri vermeyiz’ deniyor. Şimdi bu isteğimizden vazgeçmeden işbirliği talebimizi yineliyoruz. Kendilerini görüşme yapmak için İzmir’e, Agora’ya, müzelerinde, vitrinlerde duran eserlerin yurdu olan topraklara davet ediyoruz. Bu uzun soluklu bir mücadeledir. Kültürel ve tarihsel mirasımıza sahip çıkma kararlılığımızı sürdüreceğiz.”

İkinci mektup

Başkan Kocaoğlu, olumsuz yanıt üzerine ikinci bir mektup daha yazıp özetle şunları söyledi:
“1970 UNESCO Sözleşmesi’nin de tüm diğer sözleşmeler gibi, emsaller ve teamüllerle değiştirilip geliştirilebilir nitelikte bir uluslararası belge olduğu görüşümü sizin de paylaşacağınızı sanıyorum. Ayrıca isimleri bile kentimizle anılan eserlerin, müzenizin de desteği ve işbirliğiyle düzenlenerek açılacak bir müzede, ait oldukları topraklarda, beraber var oldukları eserlerle yan yana sergilenmesinin anlamlı olacağına dikkatinizi çekmek istiyorum.”
 

       1689 kez okundu
   Son eklenenler
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
   En çok okunanlar
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
Her hakkı İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne aittir.iletişim site haritası Gizlilik Politikası