İzmir Kültür Çalıştayı
24 Ekim 2009
Kültür Çalıştayı'nın simgesi: Rüzgar gülü

Ünal Ersözlü

İzmir gerçek anlamda "ilklerin" kentidir.
Hiç unutmuyorum; yıllar önce "21. Yüzyılın Eşiğinde İzmir" başlıklı bir sempozyum düzenlenmişti. Değerli tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, İzmir'in "ilkler"in kenti olduğu gerçeğini örneklerle çok iyi vurgulamıştı.
Hatta öyle ki bir çoğumuz belki de o gün, Bulgar milletinin basına ilk adım attığı kentin İzmir olduğunu yeni öğrenmiştik. İlber Bey, o keskin zekasıyla birleşen derin bilgisinin ufkunda, herhalde ezberlerimizi bozmak için, Konstantin Fotinof'un çıkardığı "Lyuboslovye" adlı gazete ile Bulgar halkının bile yazılı basına bu şehirde kavuştuğunu söylemişti.
 
***
İzmir'in ilkleri, başlı başına bir yazı konusu. Osmanlı'nın tiyatro hayatı, operetleri, ilk basın organlarının İzmir'de olmasından ve doğmasından başlayarak; farklı birçok "ilke" ulaşabiliriz birlikte. Bugün ise günümüzdeki bir "ilki" vurgulamak istiyorum.
Önümüzdeki Cumartesi günü, İzmir'de bir Kültür Çalıştayı düzenleniyor. Türkiye'de ilk kez bir şehir, bütünlüklü politika arayışı içinde; kültür stratejisi oluşturmaya yönelik hedefler belirleyecek. Bu hedeflerini, katılımcı bir kültürel planlama sonucunda ortaya çıkaracak.
 
***
Daha önce de yazmıştım. Kültür Çalıştayı'na davet edilen, özel dört beş isim hariç, 120 kişinin hepsi İzmirli. Bir bölümü İzmir'de yaşıyor, bir bölümü ise İzmir dışında. Çalıştay, mimarlardan heykeltıraş ve gazetecilere, tiyatroculardan müzisyen ve yazarlara, yönetmenlerden akademisyenlere kadar, alanlarında Türkiye'nin değerli isimlerini buluşturacak. Dün edindiğim bilgiye göre, çalıştaya katılmak için onay verenlerin sayısı 100'e yaklaşmıştı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, özellikle son bir yılda kültür-sanat yatırımlarına ilişkin çok çarpıcı adımlar attı. Bunların arasında, hayranlık duyulacak, evrensel düzeyde, en etkileyici yatırımın Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi olduğunu vurgulamak gerekli. Aslına bakarsanız Avrupa çapındaki bu sanat merkezi, İzmir'in Türkiye'deki yeni ilklerinden de sayılabilir. İzmir'in en büyük eksikliklerinden biri "opera binası"ydı. Bu alanda da yeni bir adım atıldı.
 
***
Karşıyaka'da gerçekleştirilecek opera binası, İzmir'de büyükşehir belediyesinin kültür-sanat alanındaki yeni prestij projesi olacak. İzmir Opera Binası'nın önümüzdeki yıllarda devreye girmesiyle birlikte, şehrin her iki ucu evrensel kültür yapıtlarıyla taçlanacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 1800'lü yılların sonunda Alsancak'ta kurulan Tarihi Havagazı Fabrikası'nı restore ettirdiğini, kentin çok şık temsili bir mekanı haline getirdiğini de unutmamak gerekli. Diğer kültür yatırımlarını şimdilik geçerek, dönelim yeniden kültür çalıştayına:
Kültür Çalıştayı ile amaçlanan, işte kültür ve sanata yapılan bu yatırımlarla bütünleşecek, İzmir'in gerçek kültürel yol haritasının çıkarılmasıdır. Çalıştay aslında, çok zengin tarihsel mirasıyla birlikte, İzmir gibi özel bir şehrin çoktan ulaşması gereken evrensel anlamda bir kültür sanat kenti olabilme potansiyelinin önünü açacak fikirleri doğuracaktır.
 
***
İzmir Akdeniz'in iddialı kültür kentleri gibi, hatta tarihsel mirasıyla onların da önünde, uluslararası bir kültür-sanat merkezi olabilir. Barselona'dan İskenderiye'ye kadar gerçek kültür-sanat kentleriyle yarışabilir.
Zaten bugün bu noktada olmaması, gerçekte İzmir'in talihsizliğidir.
İşte bu çalıştayın bu talihsizliği aşacak ilk adımları atacağına inanıyorum. İzmir Kültür Çalıştayı; "kültür endüstrileri", "kentsel tasarım", "sanatlar," "kültürel miras" ve "kültür politikaları" başlıkları altında, beş temel açılım üzerinde çalışacak. Prof. Dr. İlhan Tekeli ile Yrd. Doç. Dr. Serhan Ada gibi iki değerli ismin moderatörlüğünde gerçekleştirilecek çalıştayın, İzmir'in kültür vizyonu konusunda çok önemli bir master planın inşasının gerçekçi adımlarını üretmesini tmesini diliyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu da, kentin geleceğini tayin edecek böylesi önemli bir konuya öncülük yapması nedeniyle kutlamak gerekli. Çalıştay'ın simgesi olarak rüzgar gülü belirlenmiş. Rüzgar gülü, çok renklilikle birlikte, kendi içindeki enerjiyi yansıtıyor. Bu işe yakışan bir simge.

Sabah

       1809 kez okundu
   Son eklenenler
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
   En çok okunanlar
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
Her hakkı İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne aittir.iletişim site haritası Gizlilik Politikası