İzmir Kültür Çalıştayı
24 Ekim 2009
İzmir dünyaca ünlü bir kültür başkenti olabilir
Türkiye’de kültür-sanata yön veren isimler, İzmir Kültür Çalıştayı’nı alkışladı: Bu proje, kenti dünyanın önemli kültür başkentlerinden yapabilecek nitelikte

İzmir’de buluşan Türkiye’nin önemli kültür ve sanat insanları, Kültür Çalıştayı’nı “İzmir için bir çağ atlama girişimi” olarak nitelendirdi. Katılımcılar, kültür ve sanatı öncelikler arasında en üst sıralara koyan İzmir’in örnek alınması gerektiğini söyledi. İzmir’i ‘Kültür, Sanat ve Tasarım Metropolü’ yapmak hedefiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İzmir Kültür Çalıştayı’nda bir araya gelen 106  kültür ve sanat adamı, kentin kültür seferberliği için öncelikleri ve uzun vadeli projeleri tespit etti.

BU ÇALIŞTAY, ÇAĞ ATLAMA YARIŞIDIR
İzmir Kültür Çalıştayı’nın Türkiye’deki tüm yerel yönetimlere örnek bir çalışma olduğunu dile getiren katılımcılar, “İzmir üzerine söylenecek lafı olan” 106 kişiyi başarıyla bir araya getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni kutlayarak bir yerel yönetimin kültür-sanatı öncelik sıralamasında en tepeye yerleştirmesini sevindirici bulduklarını söyledi. Çalıştayı bir “çağ atlama yarışı” olarak tanımlayan katılımcılar, İzmir’in elindeki potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğinin altını çizerek oluşturulacak yol haritası ile dünyanın önemli kültür başkentlerinden biri olabileceğini görüşünde birleşti. 

Konuklara sanatsal mola 
Çalıştay çerçevesinde, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ‘Bakış, İz ve Bellek II’ sergisine ve ‘Gelenekselden Moderne Bir Demet’ adlı dans, müzik ve şan gösterisine ev sahipliği yaptı. Geceye Başkan Aziz Kocaoğlu ve eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, vali yardımcıları, belediye meclis üyeleri, İl Genel Meclisi üyeleri, İzmir Kültür Çalıştayı’na katılan kültür -sanat ve tasarım aktörleri, belediye bürokratları ve İzmirli sanatseverler katıldı. 

Kültür-sanatta Türkiye’ye örnek olacak proje
Keşke daha önce böyle bir şey olabilseydi
Süher Pekinel Piyano sanatçısı
Bence çok anlamlı ve etkili bir çalışma. Böyle bir girişim İzmir için çok önemli. Keşke daha önce olabilseydi. Bunun daha sonra tüm Türkiye’ye yayılması, bence İzmir’in öncülüğüyle devam edecek. İzmir’in artılarını, eksilerini şeffaf şekilde konuşma olanağımız oldu. Bizden istenen de zaten buydu. İzmir’den çok büyük zenginlikle döneceğimi düşünüyorum. İzmir, uluslararası arenada bir kültür sanat kenti olması için çok katmanlı bir düşünce sistemini içinde barındırıyor. 

Devrim niteliğinde eşsiz bir çalışma oldu
Suat Çağlayan Kültür eski Bakanı
İzmir, birçok ilkin olduğu bir kent ve bu kentin bir şansı var. Bir Kültür Çalıştayı düzenlemek, devrim niteliğinde  bir çalışma. Bunu büyük bir birikimin doğum zamanı olarak kabul ediyorum. İlk adımın atıldığı yer. Bebek doğacak ve onun büyütülmesi kolay bir iş değildir. Kültürün İzmir’e yerleştirilmesi sürecinin başlamasıdır. Bu, İzmir’de bir kültür atmosferinin oluşturulmasıdır. İzmir, bu kültür atmosferine sahip olabilecek bir kent. Yakında bu çağ atlatma çabaları sonuç verecektir. 

Akdeniz coğrafyasında önemli bir yere oturacak
Nuri Çolakoğlu Gazeteci/Televizyoncu 
Kültür açısından kendi yerel birimini iyi bir şekilde konumlandırmak, doğru politikalar oluşturmak, kentte yaşayanları seferber etmek için doğru saptamalar gerekli. Kocaoğlu, İzmir üzerine söylenecek lafı olan 100 küsur kişiyi bir araya getirerek insanların önerileri doğrultusunda bir yol haritası oluşturuyor. Bu tutulan yol, en doğru yol. Tarih, müzeler, arkeoloji ve tatil kenti İzmir’in kültür-sanatta da Akdeniz coğrafyasında önemli bir yere oturacağını düşünüyorum.

İzmir sanatıyla dünya arenasına çıkmalı 
Görgün Taner İKSTV Genel Müdürü
İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik ediyorum. Bu çalıştayı çok önemsiyorum. Kültürel çeşitlilik anlamında böyle geniş bir yelpazeyi davet edebildikleri için kutluyorum. İzmir’in sanat alanında kendini farklılaştıracak bir disiplin bulup dünya arenasına çıkması lazım. Hem sanat kültür dünyası, hem de Türkiye’deki diğer aktörlerin, İzmir’in bu çalışmasını örnek alması, diğer belediyelerin de bu çalışmalara zaman, kaynak ve öncelikler arasında en üst sıraya koyması lazım. 

Yol haritasını konunun uzmanları belirledi 
Semih Kaplanoğlu Yönetmen
Kültür Çalıştayı’ndan etkilenmemek mümkün değil. Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’in gelecek yıllardaki kültür-sanat haritasını oluşturması ve bunu konunun uzmanları ile bir araya gelerek tartışmasını, değerli ve önemli buluyorum. Ben hep İzmir’in kültür-sanat anlamında çok fazla potansiyeli olduğunu ancak gündeme ve hayata geçirilmediğini düşünen biriyim. Hayatımın 22 senesi İzmir’de geçti. Umarım uluslararası anlamda önemli bir kent haline gelebilir.

Sürecin bir parçası olduğum için mutluyum
Prof. Engin Geçtan Psikiyatrist / Yazar
Bu çalıştayı çok önemli buldum.  Eski bir İzmirliyim. Bir kentin kültürel kimliğini bulması, araması, çok önemli bir süreç. O sürecin bir parçası olduğum için çok memnunum.  İçi nasıl doldurulur, zaman içinde belli olacak. İzmir’in sosyal dokusunda bu konuda bir boşluk var gibi. Niçin İzmir bünyesinde nitelikli insan yetiştiriyor ama bünyesinde tutamıyor? Bu sorunun cevabının telafi edilmesi beklentisi ile geldim.

Star Gazetesi EGE
       1784 kez okundu
   Son eklenenler
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
   En çok okunanlar
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
Her hakkı İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne aittir.iletişim site haritası Gizlilik Politikası