İzmir Kültür Çalıştayı
24 Ekim 2009
Havagazından, İzmir kültürüne...
Yılmaz Karakoyunlu
İzmir, kültür yaşamının en önemli hareketini bugün başlatıyor. Aziz Kocaoğlu'nun talimatıyla çalışmaları tamamlanan "İzmir Kültür Çalıştayı" (IKÇ), kente yeni nitelik ve içerik kazandırmayı hedef alıyor.
Bu Çalıştay için geniş kapsamlı bir kadro davet edildi. Ben de İKÇ'nin çağrılısıydım. Ancak çok önceden planlanmış toplantım nedeniyle katılamıyorum. Çalışma raporları üzerinden görüşlerimi bildireceğim. Önemlilerini ileride sizlerle paylaşacağım.
Çalışmalar tarihi Havagazı Fabrikası'nda başlatılıyor... Yer seçimi bile isabetli kültürel bir tercihi yansıtıyor...

*
İzmir, Aziz Kocaoğlu yönetiminde ülkenin en nitelikli konser salonuna kavuştu. Bu salona İzmirli sanatçı Adnan Saygun'un ismi verildi. Bunu bir kadirşinaslık örneği olduğu kadar alışkanlık haline getirilmenin sitemi olarak yazıyorum.
Kültürel arayışın devamında inşası programlanan opera binası ikinci büyük ve isabetli bir kültür hareketi olacak. Aziz Bey bunu da başarırsa, İstanbul ve Ankara'nın bileğini büken ve Türkiye'ye çağdaş anlamda gerçek opera binası kazandıran ilk kişi olacaktır.
(Umarım ileride yapılacak yeni kültür salonlarından birine, bu ülkenin ve İzmir'in musikisine hizmeti büyük Rakım Elkutlu'nun ismini vermek de düşünülebilir.)

*
İzmir'in Kültür Çalıştayı, kültürel hedeflerin taşıdığı önemi İzmirliye anlatma hareketinin ilk adımıdır. En önemli adımıdır. Çünkü bu Çalıştay, sadece İzmir'in değil, İzmir'le simgelenen Ege'nin kültür ve sanat dünyasını zenginleştirecek konuları kapsıyor. Bu, İzmir için bir zenginliğin planlanmasıdır.
Son dönemde İzmir, kültür ve sanata yönelik yeni altyapı yatırımlarıyla dikkat çekti. Şimdi Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen "Kültür Çalıştayı", İzmir'i, Ege'nin "kültür, sanat ve tasarım metropolü" haline getirmeyi amaçlayan bir seferberlik programıdır.
Buna tam bir anakent projesi denir. İlk kez İzmir, kültür stratejisini ve politikalarını, halkıyla paylaşarak planlıyor.
Bu Çalıştay'da Akdeniz'in diğer kültür merkezleri olan Barselona, Marsilya, Venedik, Roma, Atina, İskenderiye ve Beyrut gibi kentlerle işbirliği yapılması öngörülmüş...
Böylece bir kentin tarihi derinliğinden, bir medeniyetin coğrafyasına genişleyen ortak kültür ve sanat projeleri oluşturulması sağlanacak.
Böyle iddialı projelerin başlangıç çalışmaları daima ilgi çeker. Ancak, önemli olan amacın gerçekleştirilmesidir.

*
Eskiden bu tür girişimleri için "şura/kurultay" deyimi kullanılırdı. "Çalıştay" tercihini, işin pratiği ele alma açısından beğendim ve önemsedim. Yaklaşımı isabetli ve gerçekçi buluyorum.
Bu konuda hazırlanmış bütün tanıtım belgelerini dikkatle okudum. Başlangıçta gördüğüm iki eksik var:
Birincisi proje politikalarının tasnifi; ikincisi uygulama disiplininin tarifidir.
Çalıştay'ın başlangıç aşamasında hedef politikaların belirlenmesi, sanırım en isabetli yol olacaktır. Aynı şekilde uygulama disiplini önemlidir. Böylece politikaların uygulanması için bir "tedbirler manzumesi" yani "icra planı" açıklaması (yapılabilir) mümkün olabilir.
Çalıştay'ın bunu ilk günden tanımlayacağı beklentisinde ve tesellisindeyim.

Haber Türk
       1735 kez okundu
   Son eklenenler
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
   En çok okunanlar
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
Her hakkı İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne aittir.iletişim site haritası Gizlilik Politikası