İzmir Kültür Çalıştayı
24 Ekim 2009
İzmir Tarihini Geri İstiyor

Jüpiter
Jüpiter (Zeus) heykeli, 1680 yılında İzmir’de bulundu. Şu an heykelin sağ elindeki şimşek, 1686 yılında Pierre Granier tarafından eklendi. Mermerden yapılmış heykel 2.34 metre yüksekliğinde. Heykel halen Louvre Müzesi’nde Yunan, Etrüsk ve Roma eserleri bölümünde zemin kat A odasında bulunuyor. Jüpiter, Batı Anadolu topraklarındaki pek çok antik kentte, adına tapınaklar, sunaklar ve heykeller yapılan tanrıların en güçlüsü olarak biliniyor.

İzmir Kültür Çalıştayı’nda görüşülen “Louvre Müzesi’nde sergilenen İzmir’e ait eserlerin İzmir’e iade edilmesi girişimi” konusunda ilk somut adım atıldı.  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Louvre Müzesi'nin CEO'su Henri Loyrette'ye mektup yazarak Louvre koleksiyonlarında bulunan İzmir'e ait eserlerin geri verilmesini istedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, Louvre Müzesi'nde sergilenen İzmir'e ait eserleri istediği mektup:
 
İzmir, 13 Kasım 2009

Sayın
Henri Loyrette
CEO
Louvre Müzesi
PARİS
 
 
Sayın Başkan,
 
Size bu mektubu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sıfatıyla 24 Ekim 2009’da kentimizin kültür stratejisini belirlemek üzere toplanan Kültür Çalıştayı’nın isteği üzerine kaleme alıyorum.
 
Öncelikle, Fransa’daki Türkiye Mevsimi çerçevesinde müzenizde açılan “İzmir’den Smyrna’ya” sergisine ilişkin memnuniyetimizi belirtmek isterim.
İzmir’de 2006’da açılan sergiyi tamamlar nitelikte olan “İzmir’den Smyrna’ya” sergisinin, kentimizin Louvre Müzesi ile olan ilişkilerini geliştireceğine yürekten inanmaktayım.
Kentimizde kurulacak Ege Uygarlıkları Müzesi ile bu ilişkinin kısa süre içinde “uzun soluklu bir işbirliğine” dönüşmesi de en büyük dileğimizdir.
 
Bu çerçevede İzmir kenti ile Louvre Müzesi arasındaki işbirliğine temel oluşturabilecek önerilerimizi şöyle sıralayabiliriz:
  • Kuruluş çalışmalarını sürdürdüğümüz Ege Uygarlıkları Müzesi ile Louvre Müzesi arasında, önceden belirlenen bir program doğrultusunda bilgi ve uzmanlık transferinin sağlanması,
  • Müzemizin çeşitli bölümleriyle yürütülecek formasyon programlarının geliştirilmesi,
  • Louvre Müzesi tarafından bize yeniden kazandırılan eserlere ait özel bir bölümün oluşturulması,
  • Temalı sergiler, gençler ve çocuklar için başta projeler olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği yapılması,
  • Her iki müzede ya da başka kurumlarda yer alacak ortak sergiler hazırlanması.
     
Elbette bu işbirliği, Louvre Müzesi koleksiyonlarında bulunan, İzmir kentine ait eserlerin İzmir’e geri verilmesiyle çok daha büyük bir anlam kazanacaktır.
Bu talebimiz, özellikle Smyrna Apollonu ve Smyrna Jüpiteri heykellerini kapsamaktadır.
İzmir’e ait eserlerin İzmir’e iade edilmesi, uluslararası sözleşmelerin hükümlerine uygun davranılmasının ötesinde, kentimizin arkeolojik ve kültürel mirasına duyduğunuz saygının da kuvvetli bir ifadesi olacaktır.
 
Eserlerin geri verilmesi talebimizin, Türkiye kültürünün önemli çekim merkezlerinden biri olmayı amaçlayan İzmir’deki Ege Uygarlıkları Müzesi ile Louvre arasında gerçekleştirilecek uzun erimli bir işbirliği çerçevesinde değerlendirildiğini de özellikle dikkatlerinize sunmak isterim.
 
Gerçekleşmesini yürekten dilediğimiz bu işbirliğinin, hayata geçirilmesi için görüşmelere hazır olduğumuzu bilgilerinize sunuyorum.
 
Saygılarımla. 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı
 
KK: Sayın Ertuğrul Günay
Kültür ve Turizm Bakanı, Ankara
 
Ek: Kültür Çalıştayı katılımcıları listesi.
  1 2 3   
       5963 kez okundu
Yorum ekle
Lütfen doğrulama karakterlerini giriniz

 
   Son eklenenler
Louvre Diplomasisi20 Ocak
İzmir Tarihini Geri İstiyor15 Aralık
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
İzmir Tarihini Geri İstiyor21 Kasım
   En çok okunanlar
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
İzmir Tarihini Geri İstiyor21 Kasım
İzmir Tarihini Geri İstiyor15 Aralık
Louvre Diplomasisi20 Ocak
Her hakkı İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne aittir.iletişim site haritası Gizlilik Politikası