İzmir Kültür Çalıştayı
24 Ekim 2009
Kentsel Tasarım Atölyesi
'İzmir Kültür Çalıştayı' Kentsel Tasarım atölyesi, İzmir’de turizm ve ticaretin gelişmesi, sanayi ve yüksek teknolojinin özendirilmesi, kültür sanat merkezlerinin yaygınlaştırılması, liman kenti özelliğinin sürdürülmesi ve tasarım kenti başlıklarında bir tartışma ekseni oluşturdu.
 
Bu bağlamda önce tasarım kenti kavramı üzerinde duruldu. Kentsel tasarımın tasarım kenti olmayı içermediği, bir kentte yapılan mekânsal tasarımların müdahaleci olmaması gerektiği aksine katılımcı, çoğulcu ve özgünlükleri içeren bir yapısı olması gerektiğinin alt çizilerek, kent tasarımının taklit edilebilir bir kavram olmadığı tespiti yapıldı.
 
İzmir’in bir liman kenti olmasına rağmen, limanla kentin organik bir ilişkisinin olmadığı bu nedenle kent merkeziyle liman arasında bir yaşam tarzı oluşmadığı, bu konudaki en önemli sıkıntının kentin imarı ile görevli olan yerel yönetimin, limana dair bir karar alamaması, limanın Ankara’dan yönetilmesi olduğu dile getirildi.
 
Turizm ve ticaretin geliştirilmesiyle doğru orantılı olarak İzmir Fuarının tartışılması gerektiği, dünyada fuarcılık anlayışının değiştiği, artık eski fuarcılık anlayışının sürdürülemeyeceği tespiti yapıldıktan sonra yeni fuar ve kongre merkezinin olumlu bir adım olduğu ama bugün daha çok eski fuar alanı olan kültür parkının geleceğinin tartışılması gerektiği ifade edildi.
 
İzmir’in sokakta yaşayan bir kent olma özelliğinin sokakların değerlendirilmesi gerektiği tespitine yönelik, kentin bir bütün olarak kültürel ve sosyal bir mekan olarak kullanılması gerektiği, sokakların kültür ağırlıklı mekanlar olarak kullanılamadığı görüşü dile getirildi.
 
İzmir tasarım kenti olma yolunda eksiklik ve sorunlarına yönelik çözüm önerileri ise şu başlıklar çerçevesinde yoğunlaştı.
Temel olarak;tüm sorunlara evrensel bakılması , tasarım kenti olmanın yollarından birinin de bu evrensel bakış açısı olduğu.
Kentsel tasarım grubu çalışmalarının kesinlikle periyodik hale getirilmesi.
Kültür sanat merkezlerinin arttırılması ancak sadece bina yaparak bir kültür kenti olunamayacağı.
 
Kentsel dönüşüm projelerinde o bölge yaşayanları yerlerinden etmeden dünyaya örnek olacak sosyal yanı kuvvetli projelerin geliştirilmesi.
 
Kent tasarımında odak alanları çalışmaları yapılması; örneğin Alsancak Gar meydanının yenilenmesi, yeni fuar alanlarının yapılmasıyla atıl duruma düşen Kültürpark’ın 24 saat yaşayan bir kültür-sanat-yaşam merkezi olarak tasarlanması.
 
Tasarım yapılan alanlarda ekonomik ve toplumsal hedeflerin gözardı edilmemesi.
 
Agora kazıları ve buna bağlı kent düzenleme çalışmalarının devamlılığın sağlanması.
  1 2   
       4535 kez okundu
Yorum ekle
Lütfen doğrulama karakterlerini giriniz

 
   Son eklenenler
Kentsel Tasarım Atölyesi23 Aralık
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
Kentsel Tasarım Atölyesi1 Aralık
İzmir Kültür Çalıştayı14 Kasım
   En çok okunanlar
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
İzmir Kültür Çalıştayı14 Kasım
Kentsel Tasarım Atölyesi1 Aralık
Kentsel Tasarım Atölyesi23 Aralık
Her hakkı İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne aittir.iletişim site haritası Gizlilik Politikası