İzmir Kültür Çalıştayı
24 Ekim 2009
Güzel Sanatlar 2 Atölyesi
Görsel Sanatlar, Müzik, Performans Sanatları
Görsel sanatlar, müzik ve performans sanatları alanlarında uzmanlaşmış kültür–sanat aktörleri, eğitimciler, sanatçılar ve resmi yetkililerin katılımıyla gerçekleşen Güzel Sanatlar 2 atölyesinde, İzmir’deki mevcut durumun tespiti yapılarak sorunlara yönelik çözüm önerileri üzerinde fikir alışverişi yapıldı.

Atölye çalışmasında kentte aracıların, bu konuda yetişmiş kültür yöneticileri ve bunları yetiştirecek üniversite bölümlerinin olmaması, yatırımcı ile izleyicilerin buluşmasındaki sorunlar, kültür sanat etkinliklerinin gerçekleştirilmesindeki seçkinci yaklaşım ve kültüre erişimin kısıtlı olması gibi sorunlar ele alındı.

İzmir’deki mevcut mekanlar ile ilgili olarak öncelikle sadece kentin değil, belki de Türkiye’nin en iyi konser salonuna sahip olan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin (AASSM) konser salonu olarak algılanması, burada hem senfoni orkestrasının hem de misafir grupların konser verebilmesinin sağlanması gerektiği ifade edildi. AASSM’nin genel sanat yönetmeni ve sezon programının olması, kentteki kültür-sanat mekanlarının işleyişindeki sorunların giderilmesi ve profesyonel ekiplerle koordineli olarak programlama yapabilecekleri bir alanın yaratılması gerekliliği üzerinde duruldu. Ayrıca kemikleşmiş bir seyirci kitlesi olan Izmir Devlet Opera ve Balesi opera binasının kapasitesinin yetersiz kaldığı, yeni opera binası projesinin büyük bir umut kaynağı olduğu ifade edildi. Bununla beraber İzmir Devlet Opera ve Balesi ile ilgili olarak İzmir Opera Festivali gibi bir festival yapılması önerildi. Sergiler ile ilgili olarak ise küçük galerilerin kurulması ve eski bir teknenin yüzer sergiye dönüştürülmesi vardı. Kültürün bir noktada belleğe ihtiyacı olduğu ve bu doğrultuda Kemeraltı, fuar gibi kentin ortak bellek mekanlarının canlandırılması, kentlinin daha önce yaşadığı, kendisine sıcak gelen mekanları kullanılması gerektiği dile getirildi.

"Ne yaparsak yapalım halk düşünülmeden, hesaplanmadan atılacak hiçbir adımın hedefine, amacına ulaşamayacağı" düşüncesinden yola çıkarak, temel sorunlardan birisinin halkın beklentilerine cevap verilememesinin olduğu belirtildi. Kent kültür dokusunun anlaşılması, halkın, gençlerin beklentilerinin ne olduğu gibi soruları cevaplayacak gerekli araştırmaların olmaması bu sorunun bir parçası olarak belirlendi. Bu görüşe paralel olarak İzmir Kültür Çalıştayı sonuçlarının yayınlanıp İzmirlilerin düşüncelerinin öğrenilmesi gerektiği dile getirildi. Buradan hareket ederek gençler üzerinde yapılacak bir çalışmanın 10 sene sonra İzmir’de sergiye, sinemaya, konsere gidecek izleyici ve dinleyici kitlesi profilinin oluşturulmasını sağlayacağını, özellikle gençlerin kültür sanat açısından beslenmesi gerektiği vurgulandı.
Getirilen öneriler arasında, çocuklardan oluşan bir orkestranın kurulması vardı. Çocukların potansiyelini ortaya çıkarmak için getirilen bir öneri ise konservatuar son sınıf öğrencilerinin okullara gidip çocuklarla resim, heykel ve müzik üzerine atölye  çalışmaları yapması şeklinde örneklendi.

İzmir’deki etkinliklerin ulusal basında yer bulamadığı ve ulusal-bölgesel basın sorununun giderilmesi gerektiği ifade edildi. Iletişim konusunda kentte kültür üretici ve tüketicilerinde farklı kuşaklar arası iletişim sorunlarının giderilmesi için sunulan öneriler sosyal buluşma mekanları ve e-mail iletişim ağları oluşturulması üzerineydi. Farklı disiplinlerde çalışan sanatçılar arasındaki iletişim sorunlarının giderilmesi için ise ortak üretim ve etkileşim alanlarının yaratılması gerektiği vurgulandı. Sanatsal programların iletişiminde büyük rolü olan afişleme ve duyuruların arttırılması için şehrin önemli noktalarında afiş kuleleri yapılması, iskelelere ve metro istasyonlarına bilet satış noktalarının konması ve İBB broşürlerinin İzmir’deki tüm adreslere iletilmesiyle desteklenmesi gerektiği öneriler arasındaydı. Sanatçı toplum ilişkisinin kurulması ve bu konuda İBB’nin aktif rol alması gerektiği dile getirildi. Son olarak Akdeniz ülkeleri ile iletişimin geliştirilmesi gerektiğinin altı çizilirken, buna örnek olarak Avrupa Akdeniz Genç Sanatçılar Bienali verildi.
  1 2   
       4296 kez okundu
Yorum ekle
Lütfen doğrulama karakterlerini giriniz

 
   Son eklenenler
Güzel Sanatlar 2 Atölyesi23 Aralık
Güzel Sanatlar 2 Atölyesi14 Aralık
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
İzmir Kültür Çalıştayı14 Kasım
   En çok okunanlar
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
İzmir Kültür Çalıştayı14 Kasım
Güzel Sanatlar 2 Atölyesi14 Aralık
Güzel Sanatlar 2 Atölyesi23 Aralık
Her hakkı İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne aittir.iletişim site haritası Gizlilik Politikası