İzmir Kültür Çalıştayı
24 Ekim 2009
Konuşmalar
Emin Mahir Balcıoğlu
İzmir’in yaşadığı sorunlar aslında bütün Akdeniz kentlerinin karşılaştığı sorunlardır. Daha yakından baktığımız zaman Napoli, Cenova, Atina, İskenderiye gibi kentlerin tümü eski kültürel kimliklerini büyük ölçüde yitirmiş, büyük göçler almış ve aynen İzmir’in yaşadığı sorunları yaşıyorlar. Bütün bu sorunlardan sıyrılan, bu da son 20 yıldır Barcelona’dır. Barcelona, kendini yeniden tanımlamayı başarmıştır. Belki de bu örneğe daha yakından bakmamız lazım; çünkü, Barcelona ile İzmir arasında da büyük benzerlikler vardır, o da çok büyük ölçüde göç almış bir kenttir. Katalan kimliğini ortaya koymaya çalışmıştır hep ve çok agresif bir şekilde son 20 yıldır Barcelona imajını, Barcelona kentini dünya ölçeğinde de promosyonunu çok başarılı bir şekilde yapmışlardır. İzmir de belki doğu Barcelona olmaya aday diye bakıyorum. Ama genelde İzmir’in yaşadığı sorunları bütün Akdeniz kentleri yaşıyor. Yakından bildiğim Napoli bunun en korkunç örneklerinden biridir, çok güçlü, zengin kültürü olan bir kenttir. Tamamen dağılmış vaziyettedir. Ve bir türlü kendini toparlayamayan bir kenttir. İzmir o açıdan aslında daha avantajlı bir konumdadır, bu konuyu da belirtmek istedim.
 
Nuri Çolakoğlu
Öncelikle böyle bir çalışmadan dolayı bu çalışmayı başlatan ve destek verenleri kutlayarak başlamak istiyorum. Çünkü ben 1940’lardan beri İzmir’li olan bir kişi olarak İzmir’in çok ihmal edildiğini ve süreklilik sıralamasında acıklı bir şekilde aşağıya doğru kaymakta olduğunu acıyla seyreden bir kişiyim. Unutmayın ki Türkiye Birinci Ligi’nde takımı olmayan tek büyükşehir İzmir’dir, bunun nedenleri üzerinde çok derin düşünmek lazım. Belki İzmirlilerin hayata yaklaşımıyla ilgili bir şeyi sorgulamak lazım. Kültür-sanat elbette iyi bir başlama noktası ama bence bu daha büyük bir çalışmanın bir parçası olması gereken bir şey, o da İzmir’in yeniden tanımlanıp yeniden konumlandırılması gereken bir nokta. Çünkü İlhan Tekeli’nin de konuşmasında vurguladığı gibi kültür sanat aslında ekonominin bir türevi, para nerdeyse kültür sanat orada gelişiyor. Rönesans İtalya’da başladıysa, Cenevizli, Venedikli korsanlar sayesinde başladı. Önce bir servet birikimi oluyor, ondan sonra sanata dönüşüyor. Dolayısıyla İzmir’in sanat alanındaki atılımının diğer başka atılımlarla paralel gitmesi gerektiğini düşünüyorum.
İzmir’in bir yatırım merkezi olarak konumlandırılması, bölgedeki kesintisiz en eski yerleşim merkezlerinden biri olduğunun altı çizilerek, zengin tarihi ve çevresindeki dünya kültür mirasının koruyucusu olduğunun vurgulanarak, onun üstüne, güncel kültür sanatın inşa edilmesi belki daha doğru olacak. Bu iyi bir çalışma ama bunun paralel çalışmalarla desteklenerek İzmir’in yeniden konumlandırıp bir yere gittiği takdirde daha iyi bir noktaya varılacağı kanaatindeyim. Bir yandan çok geniş bir alana yaymak lazım. 1960’larda İzmir’de iki tane kitapçı vardı, şu anda İzmir’deki kitapçı sayısının akıl almaz şekilde arttığını, İzmir’in çevre kasabalarında bile kitapçıların açılmasını büyük bir keyifle izleyen bir kişi olarak, belki bu kültür sanatın daha kılcal damarlara doğru yayılmasını oralarda daha katılımcı modellerle geniş bir alana yayılmasını da kapsayan bir çalışma içinde olmak gerektiğini düşünüyorum.
 
İlhan Tekeli
Başkan şimdi bir bilgi verdi. Bu bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum. İzmir’de altı aydır böyle bir ekonomik koordinasyon grubu kurduklarını, bir ekonomik atılım için bir stratejik bir hazırlık içinde olduklarını söyledi.
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...   
       4520 kez okundu
   Son eklenenler
Konuşmalar16 Aralık
Konuşmalar15 Aralık
Konuşmalar15 Aralık
Konuşmalar15 Aralık
Konuşmalar15 Aralık
Konuşmalar15 Aralık
Konuşmalar15 Aralık
Konuşmalar15 Aralık
Konuşmalar15 Aralık
Konuşmalar15 Aralık
   En çok okunanlar
İzmir`de Kültür ve Sanat3 Aralık
Sabah Oturumu15 Aralık
Konuşmalar15 Aralık
Konuşmalar15 Aralık
Konuşmalar15 Aralık
Konuşmalar16 Aralık
Konuşmalar15 Aralık
Konuşmalar15 Aralık
Konuşmalar15 Aralık
Konuşmalar15 Aralık
Her hakkı İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne aittir.iletişim site haritası Gizlilik Politikası