Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu
İzmir İçin Elele
Toplantı Tarihçesi
İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu
1. Toplantı (Temmuz 2009)
İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nun ilk toplantısı 6 Temmuz 2009 tarihinde 50 kurul üyesinin katılımıyla Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleşmiştir. İlk toplantıda, kurulun öncelik sıralaması yapması ve hareket planı hazırlaması için Prof. Dr. Attila SEZGİN başkanlığında Uğur YÜCE, Cihan TÜRSEN, İlknur DENİZLİ, Kemal ÇOLAKOĞLU, Yılmaz TEMİZOCAK, Prof. Dr. Murat BARKAN, Prof. Dr. Alp TİMUR ve Işınsu KESTELLİ’den oluşan bir alt komite kurulması kararlaştırılmıştır. 
 
2. Toplantı (Ağustos 2009)
İkinci İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu toplantısı ilk toplantıdan bir ay sonra 6 Ağustos 2009 tarihinde Tarihi Havagazı Fabrikası'nda 51 kurul üyesinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Bu toplantıda alt komite tarafından incelenen, İzmir’deki bazı kamu kurum ve kuruluşlarının, üniversitelerin, meslek odalarının ve sivil toplum kuruluşlarının stratejik planları, çalışma planları ve proje önerileri sonucu ortaya çıkan 16 ana başlıkta toplanan ‘‘İzmir’in Öncelikleri Listesi’’ üzerinde tartışılmıştır. Kurulda ayrıca Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası'nın (VOB) İzmir’de kalması için her türlü lobi çalışmasının yapılmasına da karar verilmiştir. Bu çerçevede 12 Ağustos 2009 tarihinde gerçekleştirilen VOB’un beşinci yıl etkinliklerine kurul üyelerinin geniş katılımıyla destek olunmuştur.
 
3. Toplantı (Ağustos 2009)
24 Ağustos 2009 tarihinde gerçekleştirilen üçüncü toplantı, 55 üyenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Merkezi Yönetim nezdinde takip edilmesi ve çözülmesi gereken konuların tartışıldığı toplantıda İzmir için en önemli beş öncelik belirlenmiştir:
  • Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın İzmir’de kalması ve “Tek hisse senedine dayalı vadeli işlem yapabilme yetkisinin VOB’a verilmesi konusunda gerekli lobi çalışmaları yapılması,
  • Ege Medeniyetleri Müzesi projesinin yaşama geçirilmesi için ilgili çalışmaların hızlandırılması,
  • İstanbul-İzmir otoyolunun yapım çalışmalarına eşzamanlı olarak İzmir tarafından da başlatılması konusunda çalışmalar yapılması,
  • Gediz Nehri’ne kirlilik akışını engelleyecek projelerin hayata geçirilmesi,
  • Sağlık turizminin teşvik kapsamına alınmasının sağlanması.
4. Toplantı (Ekim 2009)
47 kurul üyesinin katılımıyla 1 Ekim 2009 tarihinde Tarihi Havagazı Fabrikası'nda dördüncü kurul toplantısı gerçekleşmiştir. Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası’nın İzmir’de kalmasına yönelik çalışmaların desteklenmesi, İstanbul-İzmir Otoyol Projesi’nin eş zamanlı olarak İzmir yönünden de başlatılması, sağlık turizminin teşvik kapsamına alınmasının sağlanması, İzmir’e Ege Medeniyetleri Müzesi yapılması ve Gediz Havzası öncelikleriyle ilgili yapılan çalışmalarla ilgili sunumlar yapılmıştır. Toplantıda, kurul üyelerinden oluşacak gruplar halinde ilgili bakanlara gidilerek çözüm bekleyen yatırımların hızlandırılması için çeşitli görüşmeler yapılması ve kurul üyelerinin daha sonra “toplu halde” Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL’ü ve Sayın Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ı ziyaret etmeleri kararlaştırılmıştır.
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...   
       5683 kez okundu
   Son eklenenler
Toplantı Tarihçesi18 Ağustos
Toplantı Tarihçesi13 Aralık
Toplantı Tarihçesi1 Ağustos
Toplantı Tarihçesi 7 Şubat
Toplantı Tarihçesi19 Eylül
Toplantı Tarihçesi12 Nisan
Toplantı Tarihçesi10 Eylül
Toplantı Tarihçesi10 Şubat
Toplantı Tarihçesi31 Ekim
Toplantı Tarihçesi17 Mayıs
   En çok okunanlar
İzmir Büyükşehir Belediyesi5 Kasım
Toplantı Tarihçesi6 Temmuz
Toplantı Tarihçesi18 Kasım
Toplantı Tarihçesi14 Mart
Toplantı Tarihçesi13 Kasım
Toplantı Tarihçesi10 Şubat
Toplantı Tarihçesi15 Ocak
Toplantı Tarihçesi11 Haziran
Toplantı Tarihçesi17 Mayıs
Toplantı Tarihçesi12 Mart
Her hakkı İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne aittir.iletişim site haritası Gizlilik Politikası